Solo Winners March 30 – April 2

Congrats to these incredibly talented soloists.  Winners are posted from various competitions across the U.S.  Videos are posted if they are available at the time of publication.  If you would like your video added at a later date, please email us at [email protected]

View Previous Week’s Winners Here

24/7 – Tysons Corner, VA

Sidekicks – Elle Cooper – Ain’t Your Mama – Charlotte Performing Arts Academy
Mini – JT Church – Can’t Take My Eyes Off Of You – Gainesville Dance Center
Junior – Brooke Cheek – Landfill – Metropolitan Dance Center
Teen – Anessa Zivic – Infiltrate – Denise Wall Dance Energy
Senior – Kayla Russell – Come Down – CC & Company Dance Complex

Mini Winner – JT Church – Jump Performance

Junior Winner – Brooke Cheek

Teen Winner – Anessa Zivic – Previous Jump Performance

Radix – Las Vegas – Nevada

Mini – Sabine Nehls – Light of the Seven – The Rock Center for Dance
Junior – Peyton MacDonald – Reverie – YYC Dance Project
Teen – Tate McRae – Dark Paradise – YYC Dance Project
Senior – Harrison Knostman – Low Lights – Studio West Dance Center

Mini Winner – Sabine Nehls

Junior Winner – Peyton MacDonald

Teen Winner – Tate McRae

Jump – Provo, UT

Jumpstart – Seren Carter – Chicago Illinois – Center Stage Performing Arts Studio
Mini – Brightyn Brems – In Disguise – Center Stage Performing Arts Studio
Junior – Ella Horan – The Human World – Creative Arts Academy
Teen – Jasmine Robinson – Ladywell – Club Dance
Senior – Tim Blankenship – Love – Artistic Fusion Dance Academy

Jumpstart Winner – Seren Carter – Radix Performance

Mini Winner – Brightyn Brems – Radix Performance

Nuvo – Buffalo, NY

Nubie – Claire Spencer – It’s All About Me – Steppin’ Out Dance Academy
Mini – Casey Tran – Truth – The Dance Zone
Junior – Jezzaeyah Slack – I’m Here to Stay – Joanne Chapman School of Dance
Teen – Vivian Ruiz – Dissonance – Stars Dance Studio
Senior – Makayla Ryan – Disease – Body Language Dance Company

Mini Winner – Casey Tran

Junior Winner – Jezzaeyah Slack

Hall of Fame Dance Challenge – Des Moines, IA

Future Hall of Famer – Emree Phillips – Via Dolorosa – Priscilla and Dana’s School of Dance
Junior – Annalise Wagner – Red Dust – Priscilla and Dana’s School of Dance
Teen – Taygen Brown – Iron – Priscilla and Dana’s School of Dance
Senior – Ridge Mcginley – Wind – Beneath My Wings

Senior Winner – Ridge Mcginley

Hall of Fame Dance Challenge – Hartford, CT

Future Hall of Famer – Nayoung Kwon – King – Triple Threat Dance Company
Junior – Alex Woznyk – The Impossible Dream – Triple Threat Dance Company
Teen – Aydin Eyikan – Sweet Healing – Flash Pointe Dance
Senior – Emily Slater – Love Is No More – Westchester Dance Academy

Junior Winner – Alex Woznyk

 
Teen Winner – Aydin Eyikan

 
Senior Winner – Emily Slater

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here